مقالات عمومی

معایب رومانف-معایب گوسفندان رومانوف-معایب نژاد رومانف

گوسفند رومانوف

معایب رومانف

ازمعایب رومانف و مزایای پرورش آن در ایران  بگوییم نژادهای رومانوف دارای مزایای زیادی هستند و برای اهداف مختلفی خدمت می کنند. اما دلایلی  وجود دارد که آن را برای کشاورزان گزینه ای می کند.

 1. این گوسفندها به طور روزانه سابقه افزایش وزن مناسب  ندارند.
 2. نرخ سود آهسته است و برای به دست آوردن و رشد خوب به زمان بیشتری نیاز دارد.
 3. این امر مستلزم مراقبت و هزینه اضافی برای غذای آنها است.
 4. پروتئین ها و مکمل های کربوهیدرات برای سرعت بخشیدن به افزایش مورد نیاز است.
 5. برای بهبود این عیب ، کشاورزان آنها را با نژادهای دیگر پرورش می دهند.
 6. نژادهای گوسفند با سابقه خوب برای تربیت با گوسفند رومانوف ترجیح داده می شود.
 7. طعم گوشت رومانف به ذایقه ایرانی ها خوش نمی آید و کمتر مصرف می کنند.بعضی از مصرف کنندگان می گویند بوی گند می دهد.و قابل مصرف نیست.

گوسفند رومانوف

معایب گوسفندان  رومانوف

معایب گوسفندان رومانوف اگرچه هدف  اصلی از پرورش گوسفند رومانوف تولید گوشت است.اما  بهتر است بدانید که  نگهداری از رومانوف پرخرج است و حسابی خوش خوراک است و اگر غذای عادی به او بدهید بی حال می شود. هدف ثانویه تولید پشم است. پشمی که از رومانوف بدست می آید بسیار مفید و قوی است. پوشش پشمی آنها دو لایه است و میانگین قطر الیاف پشم 20.09 میکرومتر و قطر پوشش بیرونی حدود 71.09 میکرومتر است. این گوسفندان مقاوم هستند و می توانند در شرایط شدید زنده بمانند. آنها به راحتی می توانند خود را با محیط و تغذیه محلی سازگار کنند. بعد از 3 تا 4 ماهگی ممکن است به بلوغ کامل برسند. آنها در مراحل اولیه زندگی شروع به تولید مثل می کنند. این گوسفندها همچنین به دلیل خواص دوشش معروف هستند.

معایب نژاد رومانف

معایب نژاد رومانف  گوسفندان رومانوف هوشیار هستند. آنها بسیار فعالانه به چیزهای اطراف خود پاسخ می دهند. آنها مقاوم هستند و می توانند در شرایط آب و هوایی شدید زنده بمانند.به خصوص در زمستان ها ، آنها به دلیل پشم ضخیم روی بدن بازماندگان خوبی هستند.اما در شرایط گرمسیری به هیچ وجه نمی توانند زندگی گنند . آنها قوی هستند و می توانند با شرایط سلامتی به شدت مبارزه کنند. هوشیاری آنها را جذاب می کند.اما در عین حال دردسر ساز هستند و همیشه باید مراقب باشید که فرار نکنند. آنها حتی می توانند به کوچکترین حرکتی در اطراف خود پاسخ دهند.

قیمت گوسفند رومانوف

عامل قیمت این گوسفند به دلیل عوامل متعدد متفاوت است. از آنجا که این گوسفندها در سراسر جهان موجود هستند ، محدوده قیمت منطقه به منطقه متفاوت است. اهداف اصلی گوسفند رومانوف تولید پشم ، تولید گوشت و تولید شیر است. تولید شیر کمترین هدفی است که می تواند انجام دهد. گوشت و پشم آنها به صورت جداگانه با قیمت های بالا به فروش می رسد و به راحتی می تواند پول صرف شده برای توسعه آنها را پرداخت کند. محدوده قیمت با توجه به وزن این گوسفندان تعیین می شود. قیمت این نژاد گوسفند در مقایسه با سایر نژادهای گوسفند به دلیل اهداف متعددی که دارد ، بسیار بالا است.

معایب چند قلوزایی گوسفند رومانوف

نگهداری2 تا 3 بره در کنار هم بسیار راحت تر است تا نگهداری 5 تا 6 بره و اگر به این موضوع فکر نکنید با انبوهی از بره ها مواجه خواهید شد که نگهداری آن وحشتناک است ، بنابراین مشکلات نادرست مادر شدن وجود دارد. داشتن 5 عدد به این معنی است که شما بهتر است وضعیت میش را زیر نظر داشته باشید و از تغذیه او صرف نظر کنید. یعنی به فکر پروار کردن میش نباشید و فقط به او غذا بدهید تا بتواند شیر لازم برای بره ها را تولید کند .

در حال حاضر آنها بیشتر برای پرورش نژادهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند تا درصد بره را افزایش دهند. 1/4 تا 1/8 تغییر دهند . می توان این را به یک گوسفند  نژاد بزرگتر با ماهیچه بیشتر اضافه کرد  و اکثر تولیدکنندگان به جای یک رام مستقیم به آنجا می روند.  من دو بره ضخیم خوب را بیشتر  دوست دارم تا اینکه 5 بره که  هر روز به  اندازه گربه دارند رشد می کنند. اساساً شما امیدوارید که هزینه های خود  را جبران کند. اگر او بازار آماده ای جهت فروش  داشته باشد ، ممکن است جوابگو باشد . 

نظرات  دامداران در مورد  معایب گوسفند رومانوف

من چند تا دوست دارم که صدها میش تجاری را پرورش می دهند و کار اصلی آنها بره های چاق است .تولید بره چاق برای کشتار است.بنابراین آنها بره های زیادی می خواهند. آنها عمدتا از اسپرم  رومانوف برای زایمان های متعدد استفاده می کنند ، اما این باعث فشار به میش ها شده است و نمیدانند چند بره آنها متعلق به آنها است ، نمی توانند از همه آنها پرستاری کنند ، بنابراین اکنون آنها مجبورند جایگزین شیر تجاری را با تن خریداری کنند و با این مشکل روبرو شوند.

در رومانوف پشم با کیفیت وجود ندارد. من به روش کار درست پایبندم. مانند مادر شدن خوب ، دوشیدن خوب ، تولید گوشت ، رشد سریع ، بره های پر جنب و جوش

 • رومانف انقد پرش میکنه نگهداریش سخته
 • غذای زیادی مصرف می کنند و نژادهای تلفیقی آنها کند رشد می کنند
 • سال گذشته 12 میش ابتدایی که از گوسفند رومانوف  تولید کردم بره داشتند. هر یک از آنها دوقلو داشتند. امسال آن 12 میش به طور کلی 30 بره داشتند. رومانوف ها بسیار مقاوم هستند ، بنابراین من امسال فقط یکی از آن بره ها را از دست داده ام. به نظر می رسد بره ها واقعاً قوی هستند و این ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما به نظر می رسد آنها از سایر نژادهای گوسفند باهوش تر هستند. به نظر می رسد آنها راحت تر مسائل را حل می کنند.
 • اگر شما تازه شروع به پرورش گوسفند کرده اید ، رومانوف ها ممکن است بهترین نژاد نباشند.” “من زمان زیادی را صرف بررسی آنها می کنم و مطمئن می شوم از اینکه  که بره ها در همان چند ساعت اول رشد می کنند.

 • درپروش گوسفند رومانوف مهمترین عامل خوراک دام مخصوص گوسفند رومانوف است  هرچه بیشتر به تغذیه میش رومانوف بپردازید بره های بهتری تولید می شود
 • این گوسفند بسیار مورد توجه دزد ها قرار دارد چون سبک هستند و قیمت زیادی هم دارند پس باید مواظبت بیشتری انجام بدهید

معایب پرورش  گوسفند رومانوف در ایران

همانطور که قبلا هم گفتیم  گوسفند رومانف بومی منطقه سیبری است و ایران در بیشتر مناطق جز مناطق البرز و زاگرس گرم و خشک است گوسفند رومانف به گرما خیلی حساس است بنابراین در مناطق گرمسیری نباید پرورش داده شود. در تابستان به راحتی درگیر بیماری های تنفسی و پنومونی می شود و باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری برای دامدار می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *