مقالات عمومی

گوسفند رومن نحوه خرید و بررسی تخصصی آن در ایران همراه با عکس

romens (4)

گوسفند رومن

گوسفند رومن یکی از نژاد های خارجی وارداتی ایران است به این گوسفند نام های دیگری مانند گوسفند فرانسوی ،گوسفند رومی و گوسفند رومانی نیز شناخته می شود .

از ترکیب ژنتیکی دو نوع گوسفند خاص به وجود آمده است به نام های گوسفند رومانوف (Romanov)که ویژگی ژنتیکی  چند قلوزایی آن  در جهان زبان زد است و  نژاد  بریچون دوچر  (Berrichon du Cher).به این نژاد ترکیبی (inra 401) هم گفته می شود. پشم و پوست این گونه ایجاد شده سفید است. و جز نژادهای ترکیبی  (گوشتی-شیری)  قرار دارد.

اولین قوچ های INRA 401 در سال 1980 در مزارع پرورش به گردش درآمدند و سپس پرورش دهندگان شروع به استفاده از آنها روی میش های خود کردند.

گوسفند رومانوف یک نژاد بسیار پربار است که به 280٪ می رسد و در عین حال از ویژگی های مادری خوبی برخوردار است: غریزه مادری توسعه یافته، تولید شیر خوب و فصل تولید مثل نسبتاً طولانی. از طرفی پشمش درشت و کم ارزش است و بره هایش بد شکل است.

گوسفند بریچون دوچر یکی از نژادهای معمولی گوشتی است و همچنین کاملاً روستایی است.

La Romane ویژگی های مورد نظر این دو نژاد را ترکیب می کند. بنابراین با پرباری خوب مشخص می شود که بسته به فصل تولید مثل بین 200 تا 230 درصد متغیر است. او همچنین بسیار بارور است و 70 درصد موفقیت در لقاح مصنوعی دارد. رفتارهایش  بسیار مادرانه است، که خطر از دست دادن بره ها را در بدو تولد محدود می کند، تولید کننده شیر خوبی است. او تضمین می کند که بره هایش بین 10 تا 30 روز 230 گرم در روز رشد کنند. علاوه بر این، نسبتاً روستایی است و می تواند با محیط ها و سیستم های کشاورزی بسیار متفاوت سازگار شود.  می‌تواند خود را با فضای باز کاملاً سازگار کند. شکل نسبتا خوبی دارد و برای تولید بره های کشتارگاهی مناسب است. همه اینها آن را به یک نژاد مادری تبدیل می‌کند که می‌توان آن را با قوچ‌هایی با استعدادهای قوی در پرورش گوشت  برای بهبود بیشتر ارزش بره‌ها تلاقی کرد یا به‌عنوان نژاد خالص انجام داد.

ویژگی های گوسفند رومن 

گوسفند رومن در فرانسه  برای اولین بار پرورش و تکثیر شده و خاصیت های فراوانی دارد که جهت رشد دامداری ها و اقتصاد کشاورزان بهینه شده است. به عنوان مثال هم می تواند در دامداری های بسته زندگی کند و هم می تواند در چراگاه ها و مراتع .این در حالیست که نژاد رومانوف که از آن ایجاد شده به درد پرورش در مناطق  کوهستانی نمی خورد.و بیشتر سیستم بسته را ترجیح می دهد. از ویژگی های بارزی که این نژاد را منحصر به فرد کرده می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. قدرت باروری بالا
 2. دارای خاصیت چند قلوزایی
 3. باروری خارج از فصل
 4. تولید شیر خوب
 5. زایمان آسان بدون نیاز به کمک
 6. گوشت گیری مناسب
 7. پشم متوسط
 8. نگهداری از بره ها توسط میش عالی
 9. مقاومت عالی در برابر بیماری اسکرپی

ویژگی های ظاهری گوسفند رومن (La Romane) 

 1. دارای سر نازک، تمام سفید و بدون پشم، با گردن کوتاه است.
 2. قفسه سینه آن عمیق، بدنش دراز و گرد و پاهایش به خوبی توسعه یافته است.
 3. پشم گوسفند آن، با پشم بسیار سفید
 4. وزن پشم قوچ  5 کیلوگرم
 5. وزن پشم میش 3 کیلوگرم
 6. پشم گوسفند سر و پاها را نمی پوشاند
 7. وزن ماده 60 تا 70 کیلوگرم
 8. وزن قوچ بین 90 تا 100 کیلوگرم است.
لایو آموزشی معرفی گوسفند رومن

خرید گوسفند رومن 

قبل از خرید آموزش ببینید تا سرمایه و زمان شما هدر نرود

برای خریداران گوسفند رومن  یک دوره آموزش نحوه پرورش و نگهداری گوسفند رومن که برای اولین بار در ایران توسط دکتر زمانی  تهیه شده است در اختیار دامدار قرار میگیرد.

عکس گوسفند رومن 

در زیر تعدادی از عکس های گوسفند فرانسوی رومن را برای مشاهده قرار داده ایم

romen (7)

romen (15)

romen (12)

romen (9)

romens (3)

romen (10)

romens (1)

romens (2)

romens (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *