مقالات عمومی

رشد سریع بره پرواری-پرواربندی بره-محرک رشد بره

بره پرواری

بره پرواری

رشد سریع بره پرواری

رشد سریع بره پرئاری مستلزم فراهم آوردن مواد و شرایط لازم برای رشد است . در انتهای این نوشتار شما با نحوه پروار کردن بره با کمترین هزینه و بیشترین بهره وری در مدت زمان کوتاه آشنا خواهید شد.

بهترین راه برای پروار کردن بره چیست؟

پرورش دام باکیفیت برای فروش دربازار جهت کشتار نیازمند ترکیبی از تغذیه خوب، برنامه بهداشت حیوانات و مدیریت کلی است. این برنامه ها نباید به عنوان موضوعات جداگانه در نظر گرفته شوند، به ویژه هنگام تغذیه بره های پرواری . هنگامی که یک حیوان پروار دارید، باید به یاد داشته باشید که در حال پرورش یک حیوان جهت مصرف غذایی هستید و اهداف شما باید شامل تولید یک محصول ایمن، سالم و با کیفیت برای مصرف کنندگان باشد.

اولین قدم در تولید محصول نهایی با کیفیت، انتخاب یک بره جوان و سالم با پتانسیل رشد فراوان است. انتخاب یک بره در محدوده وزنی مناسب برای پروار بسیار مهم است. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که  بره ها برای یک تاریخ خاص تغذیه می شوند. حتی برای تولیدکنندگان باتجربه تعیین تاریخ دقیق آماده شدن یک بره برای عرضه به بازار دشوار است. بنابراین ، لازم است وزن و چربی پشت بره را کنترل کرده ، رژیم غذایی را تنظیم کرده و بر این اساس کار کنید. 

پرواربندی بره  از چه موقعی آغاز می شود؟

برای اینکه در پرواربندی بره به سود آوری برسیم و  در زمان مقرر بتوانیم محصول خود را با بهترین کیفیت به بازار عرضه کنیم باید بدانیم که مرحله اول پرواربندی قبل از زایمان میش است . اگر میش توجه کافی را دریافت کرده باشد و بره دارای سلامت و قدرت بدنی مناسب باشد به سادگی رشد خود را شروع میکند .پس در قدم اول باید بدانید  که خرید  یا انتخاب بره از اهمیت بسزایی برخوردار است . گوسفدهای خارجی در زمان آبستنی به توجه خاصی احتیاج دارند تا بره های خوبی به دنیا بیاورند  گوسفند رومن  یکی از بهترین انواع گوسفند وارداتی پرورشی در ایران است.

 زمان پرواربندی  از شیر گرفتن تا 35-40 کیلوگرم وزن زنده

پس از از شیر گرفتن بره های شیرخوار یا بره های پرورش یافته مصنوعی برای پرواربندی به واحد پرورش منتقل می شوند. کل محوطه و امکانات باید تمیز و ضدعفونی شود. بره ها در هنگام از شیر گرفتن در برابر انتروتوکسمی واکسینه می شوند. عامل محدود کننده عملکرد معمولاً میزان مصرف خوراک است. رژیم غذایی موجود برای بره های زود شیر گرفته باید مواد مغذی ضروری را به نسبت مناسب تامین کند، اما همچنین باید حداکثر مصرف داوطلبانه را تضمین کند.

با محدودیت مصرف شیر، طی دو هفته آخر از شیر گرفتن، مصرف خوراک جامد افزایش می یابد و تنها کاهش جزئی در رشد مشاهده می شود. یونجه مرغوب (یونجه یا سایر یونجه های حبوبات) و مخلوط کنسانتره حاوی 16 درصد پروتئین خام (به عنوان خوراک) با دانه جو و کنجاله سویا به عنوان مواد اولیه باید از سن دو هفتگی ارائه شود. همان مخلوط کنسانتره باید بعد از شیرگیری ارائه شود. یونجه باید به صورت یونجه یا توده یونجه (100 گرم در روز) و مخلوط کنسانتره به صورت پلت شده در تغذیه کننده های خود عرضه شود. خوراک باید همیشه در خود تغذیه کننده ها موجود باشد.

باید از آبخوری های اتوماتیک استفاده کرد اما بره ها باید قبل از از شیر گرفتن از این نوع آبخوری ها آموزش ببینند. تاسیسات تغذیه و آبیاری باید روزانه بازرسی و تمیز شوند. مناطق سرپوشیده و حیاط های باز باید به طور مرتب تمیز شوند و آهک روی زمین پخش شود. مصرف نیتروژن کافی در رابطه با مصرف انرژی در رشد مطلوب بره ها بسیار مهم است. بنابراین، در شرایط فشرده پرواربندی، جایی که انتظار می رود بره ها به سرعت به اندازه قابل فروش برسند، تغذیه با جیره های بره با کنسانتره انرژی بالا و حداقل مقدار علوفه برای حفظ عملکرد طبیعی دستگاه گوارش (8 تا 10 درصد از کل جیره) ضروری است. یا 80-100 گرم در روز).

کنسانتره پروتئین جیره ها با توجه به افزایش وزن زنده (از 15 تا 40 کیلوگرم) از 16 تا 12 درصد (به عنوان تغذیه) متغیر است. با این حال ، برای جلوگیری از تغییرات مکرر رژیم غذایی که ممکن است بر میزان مصرف تأثیر بگذارد ، از دو سطح استفاده می شود ، یعنی 16 درصد تا سن 90 روزگی و 14 درصد از 90 روز تا کشتار (35-40 کیلوگرم وزن زنده). محتوای پروتئین برای بره های نر بالای 40 کیلوگرم وزن زنده به 12 درصد کاهش می یابد. نیاز بره های ماده حدود 2 واحد درصد کمتر است.

هر چه میزان مصرف خوراک بره ها بیشتر باشد، نرخ بهره و راندمان تبدیل خوراک بیشتر است. حداکثر مصرف خوراک را می توان با یک رژیم غذایی متعادل از نظر وجود تمام مواد مغذی (انرژی، پروتئین، ویتامین ها و عناصر کمیاب) بدست آورد. مکمل رژیم غذایی با مخلوط ویتامین و عناصر کمیاب به طور قابل توجهی عملکرد را بهبود می بخشد. ویتامین A (5000 واحد بر کیلوگرم خوراک) ضروری است. هزینه مکمل در مقایسه با هزینه کل جیره ناچیز است. به دلیل سطح بالای فسفر در غلات و کیک ها، مکمل با سنگ آهک نیز برای تعادل صحیح بین کلسیم و فسفر و محافظت در برابر بروز سنگ های ادراری ضروری است. پلت کردن مخلوط های کنسانتره (گلوله های 5 میلی متری) خوش طعم بودن را بهبود می بخشد، از انتخاب مواد غذایی جلوگیری می کند و هدر رفت را کاهش می دهد. مزیت کلی گندله سازی در عملکرد بره ها حدود 7 درصد است و در صورتی که هزینه گندله سازی کمتر از افزایش عملکرد به دست آمده باشد، خوراک باید پلت شود.

در غیر این صورت غلات باید به صورت درشت آسیاب شده یا به همراه کیک های روغنی و مخلوط ویتامین و مواد معدنی ارائه شوند. تحت تغذیه فشرده و شیوه های مدیریتی، جنس ها پس از از شیر گرفتن جدا می شوند. بره های ماده به طور آزاد با مخلوط کنسانتره حاوی 16 درصد پروتئین خام تا سن 2 ماهگی تغذیه می شوند و پس از آن به 14 درصد تغییر می کنند تا زمانی که به سن 3 تا 3 و نیم ماهگی برسند. در صورتی که از همه بره های ماده به عنوان جایگزین یا برای فروش به عنوان مولد استفاده شود، بره ها باید به مقدار خوراک مورد نیاز برای رسیدن به وزن مورد نظر در هنگام جفت گیری تغذیه شوند.

اگر به عنوان مثال، وزن زنده در 3 تا 3 و نیم ماهگی 25 کیلوگرم و وزن زنده مورد نظر در هنگام جفت گیری 40 کیلوگرم در سن 12 ماهگی باشد، در این صورت کل افزایش مورد انتظار 15 کیلوگرم وزن زنده باید در 260 به دست آید. روز یا حدود 60 گرم در روز. هنگامی که محتوای انرژی خوراک های موجود همراه با مقدار مصرف روزانه انرژی برای نگهداری و رشد مشخص باشد، می توان مقدار روزانه خوراک را محاسبه کرد. سپس رژیم غذایی برای سایر مواد مغذی متعادل می شود. بره های ماده موجود برای پرواربندی و کشتار به رژیم های غذایی حاوی 14 درصد پروتئین خام ادامه می دهند و در سنین پایین تر از نرهای هم نژاد ذبح می شوند. برای مثال اگر نرها با وزن زنده 35 تا 40 کیلوگرم ذبح شوند، ماده ها باید بین 28 تا 33 کیلوگرم وزن زنده ذبح شوند.

چه غذایی بره را چاق می کند؟

چاق شدن یا همان وزن گیری به غذای مناسب احتیاج دارد و عامل دیگر وضعیت بره است .اگر یک بره از سلامت کافی برخوردار نباشد هرچه به او  علوفه و کنستانتره بدهید بی فایده است و رشد مناسبی نمی کند. اما اگر سلامت بره مورد تایید باشد و از وزن مناسبی برای شروع پرواربندی برخوردار بود آن موقع رعایت رژیم غذایی مخلوط علوفه و خوراک دام مناسب باعث  می شود که بره چاق شود یا به اصطلاح علمی وزن بگیرد.

پیشنهاد ما به شما برای چاق کردن  بره استفاده از خوراک طلایی است .این خوراک که دارای روش مخصوص استفاده است و با آن ماهانه 10 تا 12 کیلوگرم افزایش را تجربه خواهید کرد.

خوراک طلایی گوسفندی

نحوه استفاده از خوراک پرواری  

video
play-rounded-fill

در این آموزش ویدیویی دکتر هادی زمانی به صورت کامل شرح می دهد که چگونه علوفه را با خوراک طلایی دام  پرواری  مخلوط کرده تا حداقل وزن دهی ماهانه 10 کیلوگرم را داشته باشید.

صنعت بره پرواری

صنعت بره پرواری از جمله صنایع پر سود در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر است. بره ها بچه های گوسفند هستند که بعد از دوران شیر خوارگی در فاصله زمانی سه تا چهار ماه برای پروارکردن به قسمت پرواربندی فرستاده می شوند.اصولا صنعت پرواربندی کاری به زایمان و رشد گوسفندان بزرگ قوچ و میش ندارد و فقط بر روی بره ها متمرکز می شود .در پرواربندی ها بره ها از دامداران خریداری می شود.

رشد سریع بره پرواری

  • بره هایی که به پرواربندی انتقال می یابند باید جز بره های قوی باشند و بره های با ضعف بدنی یا مریض به درد پروار بندی نمی خورند.

پس اولین قدم در رشد سریع بره پرواری خریداری بره های قبراق و سرحال است .

  • چون بره ها از دامداری های سنتی و صنعتی خریداری می شوند و نمی دانیم سلامت محل نگهداری آنها در چه حد است باید قبل از ورود به محل پرواربندی کاملا ضد عفونی شوند و معاینه گردند.
  • بره ها برای پروار می بایست کنسانتره یا خوراک دام مصرف کنند .همراه با علوفه های مقوی مانند یونجه .چون شکمبه بره ها هنوز به مواد سنگینی مانند غلات عادت نکرده است باید برای شروع پروار ابتدا حجم علوف بیشتر باشد و طی یک برنامه زمان بندی شده جیره پرواری افزایش یابد.

 

خوراک دام و نقش آن در پرواربندی

خوراک دام مجموعه ای است از مواد مغذی غلات با پروتیین بالا .پروتیین در بدن نقش تولید ماهیچه ها را برعهده دارد. هرچه پروتیین بیشتری به بدن بره ها برسد گوشت بهتری می گیرند و هرچه سایر مواد قندی و کم ارزش به آنها داده شود چربی بیشتری می گیرند.

برای اینکه گوشت بره بازار پسندی داشته باشیم نباید از جیره های حاوی مواد قندی زیاد و پروتیین کم استفاده کنیم .ضرر این را وقتی خواهید دید که در کشتارگاه ها مبلغ کمی برای گوشت شما پرداخت می کنند.

خوراک دام با پروتیین 18 درصد بسیار مناسب است برخی ها فکر می کنند برای پروار کردن بره ها باید به آنها فقط جو وکاه بدهند در حالی که این اشتباه است زیرا جو پروتیین 11 درصد دارد و کاه فقط فیبر دارد و هیچ مادهمغذی در آن نیست .

حال شاید برای شما سوال باشد وقتی کاه دارای مواد مغذی نیست پس چرا مصرف می کنند. بهتر است فقط خوراک دام به آنها بدهیم و پول کاه را برای خودمان ذخیره کنیم.

نقش کاه و علوفه در پرواربندی بره

همین اشتباه باعث تلفات زیادی در بین بره های پرواری می شود . و مبتدیان کار که از سیستم گوارشی نشخوارکنندگانی مانند گوسفندها خبر ندارند.باعث ایجاد زیان های جبران ناپذیری می شوند.

نشخوار کنندگان برای اینکه بتوانند مواد خورده شده را هضم نمایند باید بتوانند مواد را از شکمبه به دهان خود برگردانند و سپس ماده نشخواری را دوباره به قسمت دیگری از سیستم گوارشی بفرستند .کاه و مواد فیبری دیر تخمیر می شوند و برعکس موادی مانند غلات به سرعت تخمیر می شوند . ور در صورت کمبود فیبر قایلیت بازگرداندن مواد نشخواری به داخل دهان را ندارند.به این مشکل پرخوری غلات ی بیماری اسیدوز شکمبه می گویند.

خوشبختانه واکسن هایی برای جلوگیری از زیاد خوردن مواد غله ای وجود دارد که به آن آنتروتوکسمی می گویند و قبل از شروع پرواربندی می بایست مورد استفاده قرارگیرد.

مصرف مکمل ها فراموش نشود. چون بره های پرواری معمولا به خارج از محل نگهداری نمی روند بنابراین بسیاری از مواد معدنی و ویتامین ها به آنها نمی رسد بنابراین این مواد معدنی و ویتامین ها را باید در دسترس آنها قرار دهیم .

بهترین خوراک دام برای رشد بره پرواری

تنها راه یافتن بهترین خوراک دام برای گوسفند یا گاو توجه به میزان مواد موجود در خوراک است اگر مواد موجود شامل درصد پروتیین بالایی باشد اگرچه نسبت به سایر خوراک های شرکت های دیگر گرانتر هم باشد آن را خریداری کنید .چون جواب دهی بالاتری دارد .

دومین راه یافتن خوراک مناسب میزان جواب دهی برای سایر همصنفان است.بعضی ها همیشه بازدهی کمی را تجربه می کنند اما بخاطر قیمت به سراغ امتحان سایر خوراک ها نمی روند و فقط می گویند که ارزان باشد.

خوراک ارزان به هیچ وجه مواد مغذی لازم برای رشد بره را فراهم نمی کند .

رشد سریع  بره پرواری نه با هورمون و محرک رشد و فشاربه بره بلکه با رعایت درست اصول پرورش گوسفند امکان پذیر است.

خوراک طلایی

خوراک طلایی چیست و چرا این روزها همه  دمداران به فکر استفاده از آن افتاده اند. این خوراک که برای اولین بار در ایران طی تحقیقات علمی و عملی دکتر ماکان هادی زمانی ایجاد شده توانسته است که در قسمت بره های پرواری رکورد 10 تا 12 کیلوگرم رشد در ماه را ثبت کند.این خوراک بر اساس ترکیبات مورد نیاز بره پرواری نوشته شده است و نتیجه ده ها سال تجربه علمی و پرورش گوسفند ایشان می باشد.

آموزش و نقش آن در موفقیت

یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد یادگیری است امروزه علم وارد صنعت دامداری شده روستانشینان از گردونه فعالیت های پرواری کم کم خارج شده اند . و جایشان را افراد آموزش دیده می گیرد چرا که گوشت قیمتش در سیستم های دولتی برای حفظ رضایت مردم تعیین می گردد و از طرفی نهاده های دامی با کمبود وسیعی مواجه است . این امر باعث شده که دامداران قدیمی قدرت رقابت را از دست بدهند و افراد کارآموخته محصور در مکان های صنعتی جای آنها را بگیرند.

قیمت خوراک دام و نقش آن در پرواربندی

همیشه قیمت خوراک دام عامل اصلی تعیین کننده سود یا ضرر پرواربند است .قیمت خوراک دام به دو صورت است یکی به نرخ آزاد و دیگری به نرخ دولتی تفاوت میان این دو نرخ چیست ؟

نرخ آزاد : به دلیل اینکه کارخانه های خوراک دام مواد مورد استفاده در تولید خوراک پرواری مانند جو ذرت و سویا را به نرخ آزاد می خرند . بنابراین قیمت محصول تولیدی شامل قیمت این نهاده ها و هزینه ساخت است.

اما در نرخ دولتی مقداری یارانه به ازای هردامدار به کارخانه داده می شود بنابراین کارخانه براساس لیست دامداران از دولت یارانه میگیرد . بنابراین می تواند خوراک دام را به اندازه میزان یارانه دریافتی کاهش دهد.

برای ثبت نام سهمیه خوراک دام می توانید به سایت مانا طب بیستون مراجعه نمایید .

One thought on “رشد سریع بره پرواری-پرواربندی بره-محرک رشد بره

  1. یوسف نعمت نام گفت:

    سلام بهترین روش پرواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *